Регистрирайте се и получете отстъпки до 10% и безплатна доставка до офис на Спиди до края на годината

Начало Защо нас? Рецепти Галерия Контакти Доставка Регистрация Влез

Амарантово масло 100% Натурално

Масло от амарант

Амарант у инките се нарича „храна на боговете“; представлява зърнена култура с дребни зърна, които се консумират; от тях се произвежда масло. Амарантовото масло е сравнително нов продукт и все още се изследва от много изследователи, за да докажат истинското му значение, поради съдържащите се в него БАВ и възможността да се използва за различни цели, в т.ч. и медицински.

В тази статия представяме клиничните изследвания на биологично активните вещества на амаранта. Това е относително тов продукт, който е предизвикал интереса на изследователите, които изучават БАВ и влиянието им на метаболизма, както и използването им за профилактика и лечение. Изследователите установяват, че в амарантовото масло се съдържат: витамин Е (токоферол), витамин F, сквален, фитостероли, полиненаситени мастни киселини.

Маслото се използва при лечение на различни разстройства на имунната система и метаболитните процеси. Високата ефективност на маслото се определя от високото съдържание, например на витамин Е и витамин К, сквален и токоферол, което е значително по-високо отколкото в облепиховото масло. Към въздействието на амарантовото масло са възприемчиви слизестите тъкани на горните дихателни пътища, а също и на стомашно-чревния тракт, което се дължи и на високата степен на усвояемост на тези съставки.

Най-сполучливият начин за получаване на добавки от амарант е метода на екстракция на БАВ от растението с използване на царевично масло. Подходяща е и екстракция с въглероден окис под налягане. Получава се продукт с 10-100 пъти повече съдържание на БАВ в сравнение с началния продукт. Допуска се, че това високо съдържание би предизвикало нежелани процеси в организма. Това са т.нар. парафармацевтични продукти, чието използване изисква от лекарите допълнителни знания в областта на фитофармакологията.

При маслената екстракция концентрацията на БАВ е значително по-ниска и се приближава до естествения състав на растението и може да се приема от пациентите по препоръка на лекарите.

Как действат БАВ от амарантово масло:

Основни в състава на амаранта са линоловата и линоленовата киселини – незаменими мастни киселини. Те са особено важни за организма защото осигуряват биосинтеза на липидите. Те се обединяват под общото наименование витамин F, при това линоловата киселина (Омега 6) не се синтезира в организма и трябва редовно да се доставя отвън чрез храната. Ако постъпва недостатъчно количество, се нарушават редица реакции на синтез, в резултат на което се получават нарушения в холестероловия и мастен обмени и се активизират процесите на атеросклероза и други нарушения.

Изследователите подчертават ефекта от полиненаситените мастни киселини при бронхиална астма, язва, хепатит, гастрит.

            Сквален е важна съставка в амарантовото масло. В различните сортове се съдържа в неособено големи количества (части от процента), но в някои случаи достига 10% най-високо съдържание сред всички растителни видове.

Какво е сквален? Произхожда от думата Squalus и се съдържа в черния дроб на акулите (открито още 1916 г.). В тези акули няма злокачествени образувания. Сега е установено, че сквален се съдържа в човешката мазнина, в мазнините на животните, в дрождите и в растителните масла; един от компонентите на човешката кожа. При нарушени процеси на преобразуването на сквален се получава атеросклероза. Съдържа се в подкожната мазнина (достига 15%) и е съвместим с кожата. Представлява особен антиоксидант, който осигурява пълноценна защита на кожата. Количеството сквален в кожата на човека намалява с напредването на възрастта.

Фитостероли – съдържанието им в маслото от амарант е 3-4 пъти повече от другите растителни масла (напр. царевичното).

Стероли – необходими са при синтез на андрогени и естрогени, т.е. половите хормони, хормоните на надбъбречната жлеза, витамин D и жлъчните киселини.

Холестерола и фитостерола са важни компоненти на клетъчната обвивка; заедно с фосфолипидите обезпечават пропускливостта на клетъчните мембрани и осигуряват пълноценна обмяна на веществата, обезпечават взаимодействието на фосфолипидните компоненти в мембраната.

Фитостеролите – те са сходни по структура и функции с холестерола; те блокират всмукването на холестерола в стомашно-чревния тракт и по този начин се понижава нивото на холестерола в кръвта. Изследователите отбелязват ползата от фитостеролите в обикновеното хранене и лечебното хранене. Ако се обогати дневния порцион с фитостероли – 2-3 гр. на денонощие-, се намалява с 10% холестерола в кръвта. Присъствието на фитостероли в лечебните средства ги прави по-ефективни.

Да се обърне внимание на факта, че използването на продукти, съдържащи фитостероли, сквален, оказват голямо влияние на концентрацията на холесерол в кръвта и на съотношението на липопротеините в БАВ на амаранта.

Токофероли – това са високомолекулярни циклични алкохоли; имат α и β разновидности. Притежават силни антиокислителни свойства и минимална биологична активност.

Витамин F е много важен елемент, който участва в белтъчния синтез, важен е за дишането на клеките и други процеси на клетъчния метаболизъм. Този витамин е в групата на имуномодулаторите, които осигуряват пълноценната функция на сперматогенезата и предпазва от увреждане на зародиша, осигурява бързото възстановяване на кожата, например при дерматити, трофични язви, псориазис и мн. други.

Биологичната активност на токоферолите зависи от % съотношение на различните фракции, които имат различни свойства. Изследванията доказаха високата ефкетивност на амарантовото масло при диетична хиполипидна терапия. Изследванията са доказали, че линоловата и линоленовата киселини заедно с простагландините повишават пропускливостта на капилярите, оказват бронхолитично въздействие върху слизестите обвивки на горните дихателни пътища.

  • Масло от амарант при лечение на болести на дихателната система

Доказано е, че бързо се подобрява клиничната картина при остро протичащи процеси като се прекратява отделянето на гной, намалява се времето за лечение, отстраняват се страничните и алергични прояви. Позволява да се подсили имунитета и да се предотвратят проявите при хорнични заболявания като синузит и др. болести на горните дихателни пътища.

Използват се капки за нос сутрин и вечер в течение на 2-4 месеца.

  • Масло от амарант при лечение на кожни болести

Изследванията върху 101 пациенти показват висок ефект при намаляване срока на лечение, елеминиране на страничните явления, има онкопротекторно и антиоксидантно действие (особено ефективно при лъчевото лечение в онкологията), добър ефект има и при имунодефицитни състояния на организма, позволява да се забави стареенето.

Амарантовото масло може да се използва вътрешно и външно:

  • Вътрешното използване е потвърдило лечебния ефект при пациенти с атеросклероза в долните крайници, при тежко отравяне с психофармацевтични препарати, при изгаряне на слизестата обвивка на стомаха. Заедно с това се наблюдава нормализация на биохимичния състав на кръвта и повишаване на имунитета.
  • Външно лечение – при лечение на някои видове псориазис, екземи, невродермити и др. кожни заболявания амарантовото масло е основно лекарство. При някои пациенти положителен резултат се постига дори там, където с други средства това не се постига.

Защо толкова късно започва използването на маслото от амарант?

Растението се отглежда главно в Централна и Южна Америка, в другите райони се среща като декоративно растение. От семената на амаранта са приготвяли каши, хляб, макарони, колбаси, сладкарски изделия, напитки и пуканки.

Идеята да се използва за лечение е дошла от високото съдържание на сквален (от лат. наименованието означава акула), защото сквален се съдържа в черния дроб на акулите (40%). Японските учени са открили в 30-те години на миналия век високото съдържание на сквален в акулите.

Технологията на извличане на амарантовото масло е сложна, маслото не трябва да се подлага на термична обработка. Употребата на маслото започва от 1998 г. в САЩ и Канада.

Маслото, подходящо за лечение, е с повишено съдържание на сквален и по-сложна технология (С3ОН5О). Технологията на добива е с висок разход (от 100 кг. суровина се получава 1-1,5 л. чисто 100% масло). На международния пазар се продава масло със съдържание на сквален не повече от 12%. Такова масло се използва преди всичко за производство на препарати за центровете по изгаряния, реабилитация, онкологичните отделения и аптеките.

Вътрешната употреба на маслото не се препоръчва поради високата биологична активност.

За хранителни цели маслото е смес от чисто амарантово масло и царевично олио.

Руската фирма, която произвежда амарантово масло е „Амафор“. Тя произвежда масло с различно съдържание на сквален – 250, 300, 350, 400, 500, 1000, 1250 мг %.

Сквален е междинен продукт от обмяна на холистерола. Има положително въздействие за холистероловия обмен, възстановява биологичния състав на кръвта. Има силно противовъзпалително и антиоксидантно действие.

Натурално амарантово масло от фирма „Медмастер“

В 2011 г., съвместно с компания „Амафор“, „Медмастер“ е пуснала нов продукт – „натурално амарантово масло“ – чисто 100% за външно ползване, със съдържание на сквален 12,5%. Използва се при лечение на псориазис, екземи, невродерматит и др. заболявания на кожата. Има ранозаздравяващи качества и се използва при лечение на изгаряния, язви и повреди на кожата. Маслото се използва при радиотерапия (облъчването се подобрява, без риск от радиационно изгаряне).

Вашият коментар

error: Защитено съдържание !!