Регистрирайте се и получете отстъпки до 10% и безплатна доставка до офис на Спиди до края на годината

Начало Защо нас? Рецепти Галерия Контакти Доставка Регистрация Влез

Сибирска гъба рейши 100% натурална (диворастяща)

Сибирска гъба Рейши – диворастяща

Среща се в различни райони по света. Подвид е на гъба прахан. Славата й идва от ярко изразените лечебни свойства.

В Русия и близките до нея държави тази гъба се използва като лечебно средство сравнително от скоро, докато в страните на Източна и Югоизточна Азия се използва от много столетия. Свидетелство са медицинските трактати, в които се описват лечебните качества на гъбите Рейши, които дават дълголетие и вечна младост, могат да излекуват и предотвратят почти всяка болест.

Научното название на гъбата е „ганодерма лакирана“, а „рейши“ е японското название, което означава „гъба на духовната сила“. Гъбата е сапрофит и расте върху мъртви, загниващи или силно отслабени дървета. Рядко може да се намери върху хвойнови дървета. Като правило предпочита пънове или ниски дървета, понякога и корените на дървото. Представлява краче с дължина от 5 до 25 см., цилиндрично, лъскаво, разположено несиметрично и шапка, изглеждаща като лакирана, често с концентрирани окръжности от различните етапи на растеж – с цвят на отделните окръжности от оранжево до кафяво- с диаметър от 3 до 18 см. Има твърда мекота, подобна на гъба или коркова тапа, с възрастта става все по-твърда, дори като дървена, цвят от жълт до тъмно кафяв, по-често междинен, без изразен вкус и мирис.

Порите се намират под шапката в тръбички не по-дълги от 1,5 см. Спорите са от 8-10 мм с кафяв цвят. Външният вид на гъбата зависи най-вече от субстрата. Малкото разпространение на гъбата определя високата й цена. В Русия гъбата се намира в краснодарския край и близките райони, Северен Кавказ, Алтай. Спорите на гъбата са малко и имат шанс да пораснат само при подходяща температура и подходяща среда, обикновено това е кората на „дива слива“. Гъбата може да се отглежда и в изкуствени условия като доходен бизнес.

Свойства да гъбата – натурален антиоксидант, който забавя стареенето. Действа подмладяващо на черния дроб и кожата, помага при отслабване, явява се противодиабетно средство, добре лекува алергия, ефективна е при бъбречни болести и такива на ставите, намалява нивото на холестерола, нормализира кръвното налягане за една или две седмици след приема.

Още свойства:

-значително повишава  интелектуалната и физическа активност

-укрепва имунитета

-извежда токсините от организма

-ефективна при болести на стомашно-чревния тракт

-добро средство при простуда и грип

-ограничава или ликвидира пристъпите на астма

-добра възстановяваща способност след инсулт и инфаркт

-нормализира сърдечната дейност

-подобрява работата на нервната система

-подобрява съня, подобрява сърдечния ритъм

-силно антитуморно действие независимо от това дали са доборкачествени или злокачествени

-лекува авитаминози, полезна е в козметиката

-намалява апетита.

Няма данни за противодействие на гъбата. Тя е била постоянна част от храната на будистките монаси, довежда до хармония.

Химичен състав на гъбата – изследванията до сега не са достатъчно пълни. Установено е, че съдържа следните съставки в невероятно големи количества:

-тритерпеноиди

-органичен германий

-ланостан тритерпени – важни за имунитета

-полизахариди

-аминокиселини

-антиоксиданти

-алкалоиди

-гликозиди

-липиди

-флавоноиди

-фитонциди

-кумарини

-етерични масла

-пептиди, много минерали и киселини.

Противопоказания: индивидуална непоносимост, до 1 годишна възраст, хеморагична диастаза, бременност, кърмене, склонност към кръвоизливи, преди забременяване. Употребата на гъбата да се предприеме след консултация с лекар, особено при хронични заболявания.

            В природата се срещат гъби рейши в 6 цвята: червен, лилав, черен, бял, зелен и жълт. Червената гъба е най-добре изучена от 6-те вида и по изследвания е с най-големия терапевтичен ефект. В отличие от гъбата чага, която расте върху живи растения, рейши расте както на живи, така и на мъртви дървета. Само по 2 или 3 дървета от 10 000 в дадена местност има рейши. Поради суровите климатични условия, червената дива рейши се среща рядко.

            Историята на ползване на рейши показва, че в Китай тя се явява най-важната част от фу Цзан терапията, която означава „възстановяване на нормалния баланс на тялото“, тя помага за възстановяване съпротивата на организма и възстановяване на силите, така че организма сам да се бори с болестите и д се излекува. Може да се сравни със съвременната имунотерапия.

До неотдавна в азиатските общества от гъба рейши са се ползвали само богатите и привилегированите. В 20 век се разработиха ефективни методи за култивиране на гъбата и тя стана достъпна за всеки. Само Китай произвежда около 13 000 тона годишно (в 2000 година). Сега производството расте в геометрична прогресия. Преди около 30 години гъбата рейши е зачислена в американската фармакология. Често се приема, че дивата гъба е много скъп продукт, лесно се поврежда и често е некачествена и рядко стига до зрялост. Култивираната гъба може да се отглежда в добре контролирани условия и се получава по-качествен продукт.

Първи японците са отглеждали гъбата в гърнета със стърготини. А сега:

-Отглежда се на части от дървета. Най-резултатният метод за култивиране. Гъбата се получава с най-високо съдържание на желателните биоактивни компоненти. Методът е скъпо струващ, тъй като се изискват определени видове дървесина, специално подготвена. За резултат са нужни 5-12 месеца при правилен режим на температурата и влажността.

-Отглежда се в чували със стърготини. Може и в бутилки. По-евтин начин, но с по-нисък добив и по-ниско качество.

-Отглежда се в биореактор със субстрат – най-евтин начин; процесът се управлява на 100%, но полученият продукт не е с еднакво качество, което зависи от продължителността на отглеждането.

Най-важният признак за качество на гъбата е нейната горчивина, колкото е по-горчива, е по-качествена. Горчивият вкус се определя от наличието на специфичните тритерпеноиди, които са вторични метаболити, които не вляят върху растежа на гъбата, но се развиват само да помогнат на гъбата да се пребори със суровата околна среда. При култивирането те не се развиват. Биологичната активност на гъбата се обуславя от т.нар. синергичен ефект, т.е. когато си взаимодействат помежду си биологичните активни компоненти на гъбата.

Основни биологични съставки. Терапевтични ефекти.

1.Полизахариди – разтворими във вода биологично активни компоненти бета-D глюкан, които са част от полизахаридната фракция, но не цялата; те отговарят за имунитета. С гореща вода може да се екстрахират до 50% от полизахаридите. За пълното екстрахиране се провежда многостепенна екстракция с вода и етанол.

2.Тритерпени – това, което отличава гъбата рейши от останалите гъби е наличието на тритерпените, които придават интензивно горчивия вкус (който се счита за белег на високото качество). Счита се, че тези тритерпени отговарят за хиполипидемичните и антиоксидантни ефекти, които усилват функцията си от полизахаридите. Тъй като тритерпените се усвояват трудно от организма е важно да се намери баланса между високия процент тритерпени с баланса на полизахаридите и тяхната достъпност.

3.Нуклеозиди, минерали и микроелементи – гъбата съдържа нуклеозиди като аденозин, уридин и гуанозин, които имат отношение към съсирването на кръвта и подобряват възможността на червените кръвни телца да поглъщат кислород.

Рейши са богати на микроелементи и минерали; съдържат около 10 % калций, калий и магнезий; подчерава се съдържанието на органичен германий, който според някои изследователи има имуностимулиращо и противотуморно значение.

Съветват се потребителите да не купуват воден екстракт от гъбата, който е със слаба активност. По-добър ефект осигурява продукта, получен след обработка на изсушени гъби под налягане.

Терапевтична употреба: използват се при бронхит, хепатит, висок холестерол, високо кръвно налягане, диабет, имунодефицит, намалени бели кръвни телца, хемороиди, хронична умора, безсъние, виене на свят поради неврастения, нови образувания, атеросклероза.

Използване на рейши:

1.Използване при имуномодулация – много от продуктите рейши се определят като имуномоделиращи. Заболявания като алергия и артрит дават положителна динамика. Рейши овладява антихистаминовия ефект, който е полезен при алергия и астма. Продуктите са добра добавка към диетата, бета глюканите имат определящо значение.

2.При повляване на сърдечно-съдовата система – влиянието е изследвано подробно.   Тритерпените нормализират холестерола, високо кръвно налягане, има антиоксидантен ефект, доказани с опити върху животни.

3.При ревматоиден артрит – това е автоимунно заболяване, което се повлиява добре от гъбата рейши, особено с билката Сан-Мяо-Ван.

4.При синром на хронична умора – счита се също за автоимунно заболяване. Изследването е направено в Китай. Използването на екстракт от гъбата 8 седмици, се установява, че е намалило чувството на умора, подобрява се живота, без странични ефекти.

5.Антиоксидантно действие на гъба рейши – антиоксидантите защитават клетките от окисление и така предпазват от мутация и канцерогенеза и осигуряват защита на имунните клетки, което позволява контрол върху имунитета. Полезно е да се пие кафе с гъба рейши.

6.Противовирусни и антибактериални свойства на гъбата – оказва потискащо действие чрез полизахаридите върху херпеси тип 1 и тип 2; рейши в съчетание с най-използваните антибиотици води до синергичен ефект при някои болести (при пикочни инфекции). Това не се случва винаги.

7.Противоракови качества на гъбата рейши – оказва противораково въздействие като странично явление при поддържане на имунната система с гъбата. Типично е доброто повлияване при тумори и рак на млечната жлеза.

Все още тези въздействия не са достатъчно изучени, поради което се използва като съпътстващо лечение.

8.Ползата от рейши при диабет – за сега този ефект е доказан при опити с животни и само отделни случаи с хора. Очаква се да се докаже, че наличието на полизахаридите в гъбата подпомага ограничаването на окислителния процес, с резултат намаляване на кръвната захар.

9.Ползата от рейши за черния дроб, използване при язва – за здравето на черния дроб е полезно както наличието на тритерпени, така и полизахаридите. Има добри опити при лечение на хепатит (хроничен). Екстракти от рейши са полезни при лечение на язви (56%); положително се повлияват гастрит и вероятно и рак на стомаха (с участието на Helicobacter Pylori).

Противопоказания: хора, приемащи високи дози 1,5-9 гр. за ден са съобщили за някои странични явления като сънливост, жажда, подут корем, често изпускане, диария. И въпреки всичко, използването на гъбата рейши не трябва да предизиква тревога.

Предоставената дотук информация е само за читателите и не може да замени консултацията с медицински специалист.

Вашият коментар

error: Защитено съдържание !!