Брезов катран 100%
Лечебни свойства и противопоказания. Лечение с брезов катран
Брезовият катран (Pix liquida Betulae) е едно от най-древните средства. Катраненият занаят през древността е бил на голяма почит, тъй като в началото (до откриване на лечебните свойства), катрана се е използвал като техническо средство (за смазване на втулките на дървените колела, за придаване на водопропускливи качества на кожи, тъкани и др.). Всеки, добиващ катран, е имал свои тайни, които са се предавали от поколение на поколение. В наше време тази професия не съществува.
Получаване на катрана и химически състав
Технологията е основана на сухата дестилация на брезовата кора. Под въздействие на високата температура, в отсъствие на кислород, става разрушаване на дървесината, при което сложните химически съединения се разпадат на по-прости компоненти (феноли, крезоли, ароматни съединения и др.) и се отделят във вид на смолиста вискозна течност. За медицински цели катрана се подлага на фракционна дестилация за разделяне на ниско- и висококипящи фракции. Нискокипящите фракции са медицинската фракция, а смолистата фракция е техническа суровина.
В древността, за получаване на медицинския катран, в дестилационния съд, напълнен с брезова суровина, се е добавял определен обем вода. Така, водната пара, която се е получавала, е предотвратявала излишно високата температура, като по този начин се е увеличавал добива на нискотемпературните фракции.
Фармакологични качества
Фармакологичните (лечебните) качества се обуславят от лечебните свойства на влизащите в състава на катрана вещества. Фенолите и крезолите са силно агресивни, както по химическата си природа, така и по въздействието върху живи организми. Известно е, че фенолите се използват за санитарна обработка и дезинфекция на помещения и технически инвентар. В чист вид, съставките на катрана предизвикват силно раздразнение на кожата и химическо изгаряне. В терапевтични дози препаратите от катран стимулират работата на различни органи и системи в организма чрез раздразнение на кожните рецептори и нервни окончания. При вътрешно приемане се подразбира комплексно въздействие на всички компоненти от състава на катрана. Вътрешното приемане на катрана има противомикробно и антибактериално въздействие.
Използването на катрана за външна употреба при следните кожни проблеми :
- болести от инфекциозен характер (гъбична инфекция, дерматити, лишеи и др.)
- паразитна инвазия (краста, дерматит от кърлежи и др.)
- постоянни заболявания, свързани с болести на вътрешните органи (псориазис, екзема)
- физиологични проблеми (възпаления, сухи мазоли, послеродов мастит и др.)
- травми (изгаряния и рани)
Вътрешно използване на катрана:
- инфекция на пикочно-половата система (цистит, уретрит)
- нарушения на обменните процеси (пикочно каменна болест, подагра и др.)
- инфекция на устната кухина (стоматит и гингивит)
- възпалителни процеси (стомашно чревния тракт)
- инфекциозни простудни заболявания (отит, ангина и пр.)
- заболявания на горните дихателни пътища от инфекциозен и вирусен характер, инвазии (астма, туберкулоза и пр.)
- онкология
Препарати от катран
Мазило на Вишневски – използва се за ускоряване съзряването на фурункули (гнойни пъпки), при лечение на рани и др. травми по кожата. В състава на мазилото се включват катран и рициново масло и ксероформ (на 100 мл. рициново масло по 3 части катран и ксероформ). Известно е като „армейско средство“ против всякакви болести. Използва се при ангина за намазване на сливиците.
Мазило против краста – 40 части мазило от медицински сапун, брезов катран и сяра в сътношение 30:15:15.
Мазило на Уилкинсон – това е модификация на мазилото против краста като се прибавят 10 части калциев карбонат и 4 части вода. Използва се за облекчаване на сърбежа при краста, при лечение на мукоза и при гъбички по кожата.
Катранена вода – получава се чрез извличане на водоразтворимите компоненти от катрана. Смесва се 1,5 л. вода (охладена, кипнала вода) с 40 мл. катран (размесва се в течение на 10 минути). Оставя се за 2 денонощия, като за това време се образува отгоре пяна, в средата катранена вода и на дъното – смола. Катранената вода може да бъде безцветна или с цвят на бяло вино. Фракцията се отделя внимателно в бутилки и се съхранява в хладилник. Използва се като пикочогонно средство, за лечение на сърдечно-съдови заболявания, при нарушение на обменните процеси и др.
Обикновено се назначава по 2 ч.л. (за деца) или по 2 с.л. (за възрастни) 1 път в денонощието преди ядене. Приема се на цикли от по 10 приема след почивка от 10 денонощия на всеки 10-дневен цикъл. Максималният брой на цилките е 3.
Вътрешно използване на катрана
- Атеросклероза – 250мл. мляко се смесва с ½ ч.л. катран. Приема се 3 пъти на ден за 45 дни; за 1 година се провеждат 3-4 курса.
- Рак на белите дробове – приема се по съвет на лекаря като допълнително средство при лечението на заболяването. Започва се с 50 мл. мляко + 1 ч.л. катран; след 10 дни по 2 ч.л., след още 10 дни по 3 ч.л. Провеждат се 2 курса с пауза 10 дни. Може да се повтори след 1 месец.
- Фиброзно кистозна мастопатия – ½ чаша топло мляко, започва се с 3 капки катран като се приема 3 дни по 3 пъти на ден. След едноседмичен курс се прекъсва за 10 дни, след което приема се продължaва в обратен ред (4 по 7 – 3 пъти и 5 по 3, повтаря се след месец). – намира се на лист 2, 2-ра страница, най-долу.
- Против паразити – използва се катран с мед (или морквен сок) през ноща. Започва се с 1 капка катран на 1ч.л. мед, постепенно се увеличава до 8 капки. Продължителност на лечението до 24 дни. При нужда се повтаря след 7-10 дни. Използва се при ламблиоза или други инвазии.
- Туберкулоза – използват се топчета от катран и прах от сладък корен. За 120 топчета са необходими 8 мл. катран, който се смесва с праха от сладък корен до получаване на съответната консистенция. Назначват се по 2 бр. ,3 пъти на ден.
- Редуваща се треска – използват се топчета, в които заедно с праха от сладък корен се прибавя кора от хинин. Препоръчват се 5 топчета – 3 пъти дневно, когато се очаква пристъпа от треска.
Външно приложение на катрана
- Цистит – зидарски камък се загрява в пещ и се поставя в кофа, капят се капки от катрана, след което се сяда върху кофата, която е увита с одеяло. Процедурата се повтаря докато се почувства топло.
При безплодие народните лечители са съветвали да се прави процедурата между месечните цикли.
- Изгаряния – за лечение може да се приготви мазило, в което в равни пропорции се слага катран и сяра, а за основа вазелин в пропорции 1:1:10. Добър резултат се получава, ако заменим 50% от вазелина с рибно масло.
- Псориазис (балнеотерапия) – в бутилка със 100 мл. вода се прибавят по 75 мл. катран и сапунен спирт. Разклаща се 5 мин. и се излива в топла вана. Ваната се приема 15-30 мин.
- Псориазис (мазило) – състав: билка чистотел, прекарана през сито и морковен сок по 1 част и 4 части катран. Размесват се внимателно до хомогенна консистенция и се намажат поразените участъци на кожата.
- Екзема – приготвя се лечебно мазило, съставено от равни части катран, меден сулфат (калиева селитра) и изпражнения от гълъби. Да се маже поразеното място.
- Мукоза – за лечение на гъбични заболявания по краката, може да се мажат поразените места, (обикновено между пръстите) с чист катран.
- Демодекоза – паразитно заболяване, предизвикано от кърлеж демодекс, който се внедрява под епитела на кожата. Единият от вариантите за лечение е да се използва мазило – смес от катран и метронидазол (трихопол). Вместо таблетки може да се използва трихополово мазило от аптеките.
- Фурункули, циреи и абсцеси – използва се мазило, приготвено от домашен каймак (масло), катран, в равни пропорции и белтък от кокоше яйце. Това е препарат с висока ефективност и за разлика от средството на Вишневски, не уврежда кожата.
- Пърхот – приготвя се смес от катран и масло от репей в пропорция 1:3, разтваря се в чаша водка и се втрива в кожата на главата. След 2 часа се измива.
- Ароматерапия – за заболявания на дихателните пътища като спомагателно средство се препоръчват инхалации – вдишване парите от катрана, полят върху нагрята повърхност.
Забележка: Да не се забравя, че някои външни заболявания са тясно свързани с вътрешни такива. Нужна е точна диагностика.
Противопоказания – Лечението с катран (външно и вътрешно) може да предизвика алергия. Дозирането се подбира съобразно индивидуалната особеност на организма. При лечение с „катранотерапия“ е нужна консултация с лекар. Превишаване на препоръчителните дози може да доведе до псориатична еритродермия.
Брезов катран: рецепти за използване вътрешно и външно, противопоказания
Вероятно всеки от нас помни от детските години мириса на катранения сапун. Това гъсто смолисто вещество, получено чрез суха дестилация (пиролиза) на брезова кора е известно от векове, като средство за медицински цели. Процесът се осъществява в хермитичен съд, без кислород. При висока температура се получава субстанция с черен цвят със синьо-зелени отблясъци, маслоподобна консистенция. Разтваря се в основа и спирт и леко се поддава на разтваряне във вода. Полученият продукт се използва в този вид или в разтвор в съчетание с други лечебни компоненти. Продуктът влиза в състава на средства за външно използване (мазила, кремове, сапуни) за проблеми на кожата и косите. Използва се в козметични производства като шампоани против пърхот, пасти за зъби. Катранът може да се срещне в продукти за ежедневна грижа за лице, тяло и коси.
Биохимичен състав и лечебни свойства
В основата на катрана е парафинът, който определя дезинфектиращи и дразнещи свойства. Освен това се съдържат дъбилни вещества, слизести компоненти, феноли, бензол, битулин (бутилфенол), гваякол, креозот, силицилова киселина и други биоактивни вещества.
Здраве, красота, диета, продукти, масла
В консервативната народна медицина, козметологията и ветеринарното дело брезовият катран е в състава на най-ефективните консервиращи, дезинфектиращи средства с природен произход. Използва се като противовъзпалително, антисептично, антипаразитно, противомикробно средство, срещу отоци, противогъбично и обезболяващо средство, за здравяване на рани и др.
Брезовият катран – външно и вътрешно ползване
Средството влияе благотворно на регенерацията на епидермиса, усилено кръвообращение на тъканите, ускоряване вроговяването на клетките от върхния слой на кожата. Това е причината препарати с този продукт да се използват широко при лечение на дерматологични заболявания (дерматози, лишеи, гъбични поражения, псориазис, диатеза, себорея, краста, пиодермия, комедони, хемороиди, екземи, при залежаване, алопеция, воднянка.
Приемането на катрана вътрешно оказва благотворно въздействие на кръвообращението, разтваря атеросклеротични плаки, намалява нивото на лошия холестерин, чисти организма от глисти и паразити, болестотворни организми и вируси; подпомага извличането на токсини, канцерогенни плаки, лекува болести на пикочно-половата система и бъбреците, патология на дихателните пътища, простудни заболявания, инфекциозни болести (отит, ларингит, ангина), онкология.
Продава се в аптеките в стъклени флакони от 20, 40, 50, 80 мл. Концентрираната смола преди употреба се разтваря във вода или мазна основа (олио, масло, готов крем или мазило).
Рецепти, проверени от времето
- Гъстата течност се нанася 1-2 пъти в денонощието върху поразената кожа, след което се превръзва подходящо.
- Да се намаже поразения участък за 10 мин. с постепенно увеличаване на времето до 30 мин., след което се измива със самун. След това се нанася крем, за да не се чувства сухост.
- При гъбични заболявания – при гъбички по ноктите (онихомикоза) може да се използва и комбинация с други продукти. Известно народно средство е сода 1 ч.л., катран 1 ч.л. и топла вода 30 мл. Сместта се поставя на поразеното място (ноктите и пространството около тях) за 40 мин., 2 пъти на ден, след което се измива с вода.
На основата на обикновен детски крем, като към този крем се добавят 5 гр. катран, се получава добро средство против гъбички. Намазва се нокътя и се изчаква да попие, слага се чорап и се оставя през ноща.
Максимален резултат се получава, ако се комбинира катран със сяра – 1 туба крем се смесва много внимателно с 2 ч.л. сяра на прах и 3 ч.л. чист катран. Тази смес се нанася върху поразения нокът и се фиксира с лейкопласт. Лечението продължава 1 седмица.
- При проблемна кожа с мехури (пришки) ще помогне маска от катран – 1 с.л. и 50 гр. течен мед, 5 мл. масло от маслинени костилки, размесени в стъклено съдче. Получената смес се нанася върху лицето за 15 мин., 2 пъти седмично, измива се и се нанася хидратиращ крем. Кожата придобива здрав вид само след няколко седмици.
- Против пърхот и мазна себорея е добре да се използва състав от масло от репей (15 мл.), витамин А от аптеката, ретинол 2 капки и катран 3 капки. Получената смес се втрива в кожата на главата 1 път седмично, завива се с топла кърпа за 40 мин. и се измива с шампоан. Активира се разтежа на косите.
Как да се приема брезовия катран вътрешно?
Концентрираният продукт е мощен лекарствен продукт, поради което следва да се спазва точно предписаната от лекаря доза. Има много рецепти за еликсири, чиято основна съставна част е брезовият катран.
Вътрешното използване на катрана е съвместимо с пчелни продукти, прясно мляко, ръжен хляб и захар, свежи плодови сокове. Използва се при лечение на псориазис, невродермит, екземи, мукози, обриви, очистване от натрупаните шлаки и токсини. Терапията продължава от 7-21 дни, в зависимост от състоянието на организма. Предварително е добре да се следват съветите на лекуващия лекар.
Прост и ефективен метод на пречистване
Да се приема пчелен мед с катран. На 5 гр. мед се прибавя 1 капка от катрана, 1 път на ден преди ядене, като се държи под езика. Процедурата се провежда 1 седмица.
Добре се оразява катранената вода при очистване на организма, както и при лечение на вътрешни и външни заболявания. Тя се приема по 200 мл. (изпива се наведнъж) преди закуска в продължение на 1 седмица. Прекъсва се за 3 дни и се повтаря още 1 седмица. За приготвянето на катранена вода е необходим 1 трилитров буркан, където се слага ½ л. катран и се допълва гореща кипнала вода. Старателно се разбърква и се оставя на стайна температура 9 дни. След тези 9 дни се отделя горния слой (катрана, който е по-лек от водата), а останалата вода внимателно се прелива в чист сух буркан.
Народните лечители препоръчват да се провежда изчистване от глисти и други паразити в продължение на 16-24 дни. Най-лесно е да се използва катран, добавен към мед. Приема се наведнъж преди сън с чаша кипнала вода. Медът е 1 ч.л., а количеството на катрана зависи от дните на терапията. В началото (първото денонощие) към меда се прибавя 1 капка катран, второто денонощие – 2 капки, третото – 3 и така до 8-ия ден. От 9-тия ден се започва наобратно, до 1 капка в последния ден. При нужда лечението може да се повтори, но след 10 дневно прекъсване. Да се контролира от паразитолог, с лабораторни изследвания.
По отзивите на многобройни пациенти вътрешното използване на брезовия катран оказва положително въздействие на целия организъм. Намалява се възприемчивостта към ОВИ, прочистват се бронхите и белите дробове, активизира се перисталтиката и дефекацията, укрепват се кръвоносните съдове, спира падането на косите, подобрява се състоянието и цвета на кожата.
Вреда и противопоказания
- Катранът да не се използва нито вътрешно, нито външно при алергия. Дерматолози предупреждават, че е недопустимо лечение на екзема в стадий на обостряне.
- Вътрешното приемане е забранено при всякакви нарушения на бъбречните функции.
- Противопоказно е приемането по време на бременност и кърмене, тъй като въздействието не е изучено докрай.
Споделете опита си от ползването на брезовия катран, както в козметологията, така и за лечение на различни заболявания.